Történet
A Békéscsabai Bartók Béla Vegyes Kar története
A békéscsabai Bartók Béla Vegyeskar 1976 őszén alakult Rázga József zeneiskola igazgató Erkel Ferenc- és Weiner Leo-díjas karnagy kezdeményezésére, zeneszerető, énekelni tudó, a művészeti munkát szívvel-lélekkel szabadidejében vállaló amatőr tagokból. Vezetésével a kórus itthon és külföldön is nevet szerzett elismerésre méltó eredményekkel, többek között kétszer is elnyerte a KÓTA Hangversenykórus summa cum laude minősítését, utoljára 2004-ben.
1998-ban a kórus egyesületté szerveződött.
2003-2006 között Rázga Józsefné -a férje betegsége miatt- látta el a karnagyi feladatokat.
Neves zeneszerzők: Bárdos Lajos, Karai József, Szőnyi Erzsébet, Kolos István egy-egy új művet írtak a kórusnak ajánlva.
2006 júniusában Perlaki Attila vette át kórus művészeti vezetést, a karnagyi teendőket.
„Békéscsaba város kultúrájáért” (2003) megtisztelő címmel rendelkező kórus a kezdetektől fogva résztvevője az Erkel Sándor Fesztiváloknak, a BÉTAZEN kórustalálkozóknak, a több csabai kórust megszólító jelentős alkalmaknak:
- 2004-ben az uniós csatlakozás ünnepére szólt Beethoven IX. szimfóniája
- hatalmas munka volt az egész éves rendszeres próbával való felkészülés a „Békéscsaba 300” koncertre,
- közreműködés a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar műsoraiban Fauré Requiem ( 2006), Vivaldi Glória (2010), Händel: Messiás oratórium (2008), Grand Opening Gyulán (2021, 2022)
- 2024-ben volt a Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom kétszáz éves. A jubileumira összeállt nagyszabású városi kórusban énekelt a kórus a „200 év – 200 hang” ünnepi rendezvényen.
Megtisztelő lehetőség volt 2008-ban a Muzsikás Együttessel népdalfeldolgozásokat, 2019-ben a Ludwigsburgi Szimfonikus Zenekar műsorában operakórusokat énekelni, és a Duna Tv Partitúra Békéscsabáról (2020) szóló adásának részese lenni.
Szinte minden évben külföldi utat is szervez a kórusegyesület. Sok külföldi fellépésünk közül a legemlékezetesebbek:
- 2010 szeptemberében Brüsszelben a Magyar Kulturális Intézetben Erkel Ferenc 200 jubileumi ünnepi emlékhangverseny
- Szent Mihály-székesegyházban a jótékonysági koncert a magyar árvízkárosultak javára
- Krakkóban, Tarnowban a katedrális-bazilikában
- Erdélyben többször jártunk, énekeltünk: Csíkszeredán a Millenniumi (Makovecz)-templomban, Kolozsváron a Szent Mihály-templomban. Részt vettünk a XXXIV. Szent László-napi kórustalálkozón Tordaszentlászlón.
- Délvidéken Versecen a Szent Gellért -templomban.
- Felvidéken: Kassán a Szent Erzsébet-dómban és a premontrei Szentháromság-templomban, Selmecbányán, Bajmócon, Garamszentbenedeken, a kolostortemplomban.
- Montenegróban, Dalmáciában is büszkén képviseltük a hazai kóruskultúrát, vittük Békéscsaba jó hírét.
A kórus Békéscsaba város rendezvényein, ünnepségein felkérésektől függően alkalmi és rendszeres fellépéseken vett és vesz részt a mai napig.
- a Nemzeti Összetartozás emléknapjain, a karácsonyi gyertyagyújtásokon, a Munkácsy Mihály Múzeum és az Emlékház jeles ünnepein, a Csaba Park megnyitóján, a Linamar csarnokavatóján,
- a Békés Megyei Könyvtárban: Emlékezés Kodály Zoltánra (2017)
- Ünnepi hangversenyek a Vigadóban: kultúra napi (2003), jubileumi (1997, 2002), minősítő (2004), Fehér Bot napi (2011 Liszt hangverseny).
- A Jókai Színház szervezte Városházi Estéken először Ágnes Vanilla (2013) műsorában a könnyedebb műfaj felé nyitott a kórus, majd saját műsorral is többször szerepelt.
- 2024-ben jótékonysági koncert Páduai Szent Antal Társszékesegyházban.
- 2025-ben énekszóval köszöntöttük a polgármesteri hivatal által szervezett díszdiplomások ünnepségén részt vevő pedagógusokat, műsort adtunk a Nemzetközi Magyar Matematikaverseny résztvevőinek.
A vegyeskar évente 2 alkalommal változatos repertoárral ad önálló koncertet: a Tavaszi Fesztiválon és karácsonykor hangszeres kísérettel, a műsorban gyakran szólóénekessel. Az évek során olyan kiváló szólistáink voltak, mint Rálik Szilvia operaénekes, Galambos Hajnalka, Tokai Ágnes, Nagy Szilvia énekművészek. Zongorakísérőink voltak: Kovács Pálné, Farkas Pál, Rázga Áron, Nátor Éva, Szabóné Banner Zsófia, 2012 óta pedig Gál Csaba.
A Tavaszi Fesztiválokon a klasszikus kórusmuzsika mellett népszerű operakórusok, filmdalok, musical részletek is bekerültek az együttes műsoraiba, mellyel láthatóan újabb közönségréteget nyert magáénak.
A Csabagyöngye stégen a nyári eseménysorozat keretében minden évben énekel a kórus.
A „Muzsikál az erdő” Mátrai Művészeti Fesztiválon, a nagyváradi Csodabogyós erdőben 2021-ben a könnyedebb műsort adtunk, de egyházi művek is megszólaltak az útba eső templomokban. 2023-ban és 2025-ben Gyulán csatlakoztunk a programhoz.
A kórus templomi koncert műsorát 2021-ben Tóka Ágoston neves orgonaművész kísérte a Páduai Szent Antal Társszékesegyházban, 2022-ben Lélekhangoló volt a műsor címe ismét.
2022. októberében Vasárnapi Kórusmuzsika címmel a Magyar Nemzeti Galériában énekelt a kórus.
Karnagyunk igényes, színvonalas, zenekari átirattal színesített műsor összeállításai, az alapos, áldozatos felkészülés meghozta gyümölcsét: a népes közönséget, az elismerést, a sikert. A heti egyszeri kóruspróba gyakran nem elegendő a felkészülésre, hiszen a kórustagok nagy része zeneileg nem képzett, ezért hagyománnyá vált a gyomai „edzőtábor” fontosabb koncertjeink előtt: a hétvégi két és fél napos intenzív tanulás, gyakorlás. A gyomai Bethlen Gábor SZKI kollégiuma a közösségépítés helyszíne is lett, az együttlét, a közös éneklés öröme, a siker záloga.
2017-ben Keszthelyen a KÓTA „ARANY DICSÉRETTEL” fokozattal ismerte el a kórus szakmai munkáját, majd 2022-ben a pandémia miatti leállás után is tudott a kórus a minőségi munkát felmutatni: FESZTIVÁLKÓRUS minősítésben részesült.
A kórus fő támogatója Békéscsaba Megyei Város Polgármesteri Hivatala. Ők biztosítják heti próbáinkat a Csabagyöngye Kulturális Központban. „Békéscsaba város kórusa” megtisztelő címmel rendelkezünk, 2022-ben bekerültünk a Békéscsabai Települési Értéktárba.
Perlaki Attila karnagyot 2011-ben a Békéscsabai Erkel Sándor Kórusfesztiválon a zsűri karnagyi különdíjjal jutalmazta. 2013-ban kiemelkedő, színvonalas szakmai munkájáért Miniszteri Elismerő Oklevélben részesült. 2017-ben Stark Emlékéremmel jutalmazták „a békéscsabai Bartók Béla Vegyeskar fejlődéséért végzett magas színvonalú karnagyi munkájáért”. 2023-ban elnyerte a Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetést.
Perlaki Attilának köszönhetően a Gyulai Erkel Ferenc Vegyeskarral való együttműködés számos Gyulán is előadott közös produkciót eredményezett.
„Mélyebb zenei műveltség mindig csak ott fejlődött, ahol ének volt az alapja.” Kodály Zoltán fontos gondolatát szolgálja a kórus nemcsak Békéscsabán, de bel- és külföldi útjain egyaránt.





